İthal edilen makineyi yaptı, iki tane de TÜBİTAK´a sattı

09 KASIM 2011

Gaziantep merkezli Kuruman Makine, daha önce ithal edilen serbest soğutma makinesini üreterek, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK)´na iki tane sattı. Kuruman Makine Yönetim Kurulu Başkanı Metin Hasgül, TÜBİTAK´ın teknolojik yeterliliklerini kabul ettiğini belirterek, "TÜBİTAK´a verdiğimiz ürün kurumun Elektrikli Motor Test binasını soğutacak. Bu sayede kamu kuruluşlarının ihalelerde yerli makineleri de tercih etmesi için yol açmış olduk." dedi. 
İthal edilen soğutma makinesini, yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra üretmeyi başardıklarını söyleyen Hasgül, cihazı ihraç etmeye de başladıklarını belirtti. Enerji tasarrufu amacıyla sanayide kullanılan freecolling chillers (serbest soğutma) makinesini yüzde 30 daha ucuza sattıklarını kaydeden Hasgül, makineyi 15 ülkeye ihraç ettiklerini aktardı. Plastik sanayi, hastane, proses, kimya ve sanayi alanında kullanılan cihazın ortamın ısısını sağlayarak enerji tasarrufu sağladığını anlatan Hasgül, makinenin yılın 12 ayı çalıştığını kaydetti. Metin Hasgül, soğutucular ve soğutma ünitelerinin çok enerji harcadığını, yaptıkları makine ile ortalama yüzde 55 enerji tasarrufu sağladıklarını dile getirdi. Hasgül, makineyi iç pazarın yanı sıra 15 ülkeye ihraç ettiklerini vurguladı.Yaklaşık 3-4 yıl üzerinde çalıştıkları soğutucu makinenin ithal makinelerden yüzde 30 daha ucuz olduğunu kaydeden Hasgül, “Bizim makineyi piyasaya sunmamızla beraber ithal makineler de fiyatta indirime gitti. Bir anlamda bizden ürün almayanlar da daha ucuz mal almaya başladı. İthal makinelerle teknolojimiz aynı, hattı bazı ülkelerin teknolojilerinden daha üstünüz. En azından yaptığımız makine ile ithalatı engelledik. Yapıp sattığımız ülkelerden olumsuz bir dönüş almadık.” diye konuştu.
AR-GE çalışmalarını bilimsel düzeyde yaptıklarını vurgulayan Hasgül, Ar-Ge neticesinde teknolojik gelişmeleri kendi ürünlerine uyguladıklarını hatırlattı. Bu çalışmalara örnek olarak, Gaziantep Üniversitesi danışmanlığında yaptıkları toprak kaynaklı ısı pompası ve Türkiye’de ilk elektrik pano klimasını veren Hasgül, "Son olarak üzerinde çalışılan yüzde 55 enerji tasarrufu sağlayan Freecoolıng Chıllers sistemini kısa zamanda piyasaya sunduk. Ülkemizin ilk enerji tasarruflu soğutma sistemi üretime geçirilerek enerji tasarrufu konusunda bir ilk gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

Haber Linki:

http://www.cihan.com.tr/tr/ithal-edilen-makineyi-yapti-iki-tane-de-tubitaka-satti-184666.htm